Tez yazımı ile ilgili herşey.. Tez yazmak, tezi bitirebilmek imkansız değil..

Tez Yazımı ile İlgili Herşey

bolumresimTez yazmak, hepimiz için çok zorlu bir süreçtir. Tez yazımı sıradan bir makale yazımına göre sadece çok daha fazla zaman gerektirmez. Tez yazmak ayrıca çok daha geniş kapsamlı bir planlama gerektirir. Çalışmanın kapsamının doğası gereği ise, çoğu zaman bu planlar bozulur. Tez konusu ile ilgili daha önce bilmediğiniz yeni şeyler öğrenirsiniz, bu yeni şeyler de yeni planlar anlamına gelir. Bazen kendinizi kaybolmuş hissedebilirsiniz. Yapmanız gereken işlerin çokluğu daha plan yapma aşamasında dahi sizi yıldırabilir. İşte bu site böyle zamanlarda size destek olmak için var. Tez yazımı adım adım gidildiği, planlar değişse bile yeni planlara adepte olunabildiği takdirde sadece o kadar da zor olmayan bir iş değil, aynı zamanda çok da zevkli bir iştir.

Teziniz sizin eseriniz olacak. Sizin akademik kalitenizin bir göstergesi olacak. Onu başkalarına para ile yazdırarak, başka eserlerden copy/paste yaparak, yabancı dil eserleri doğrudan çevirip yeni bir esermiş gibi sunarak mahvetmeyin. Teziniz bittiğinde, çıktısını alıp ciltlettiğinizde onunla gurur duyabilin. Daha önce yazılmış eserlerin bir özeti olmasın sizin teziniz. Kimsenin görmediği yeni kaynaklar bulun, cesaretli olun ve yeni fikirler atın ortaya, daha önce binlerce kez yazılmış da olsa konunuz, ona yepyeni bir açıdan yaklaşmaya çalışın. Bunlar elbette emek ister. Ama ne yapmanız gerektiğini adım adım bilerek ilerlediğinizde tez yazımı sürecinin sizin için ne kadar kolay olacağına şaşıracaksınız. Üstelik günümüzde internet araştırma konusunda da, eserimize kaynak ekleme, tez formatını oluşturma gibi konularda da bize çok yardımcı olmaktadır. Bu sitede size bu konuda yardımcı olabilecek yazılımların, databaselerin üzerine de yazılar bulabileceksiniz. Örneğin Zotero, Mendeley gibi referans yönetimi yazılımlarını tanıyacak, Heinonline, EBSCO gibi databaseler hakkında bilgi alabileceksiniz.

Peki Bu Sitede Tam Olarak Neler Var?

Tez Yazımı Aşamaları Hakkında Ayrıntılı Bilgiler Var

mylTez yazımı aşamaları hakkında bilgilere sitenin üst kısmındaki navigasyon menüsünden ulaşabilirsiniz. Tez yazımının her aşaması bu menüde ayrı ayrı sayfalarda işlenmiştir. Mesela ilk olarak bir Tez Yazımı 101 konumuz vardır. Burada tez yazımının ABC’sinden bahsedilmektedir. Tez yazımı ile ilgili genel kurallar vardır. Daha sonra Tez Yazımı Kuralları sayfamızı görebilirsiniz. Burada tez yazarken nelere dikkat edilmesi gerektiği, nelerin yapılmasının zorunlu olduğu nelerin yapılamayacağı açıklanmaya çalışılmıştır.

Daha sonra tez yazımı sürecinin ilk adımı olan Tez Konusu seçme anlatılmaktadır. Tez konusu seçerken dikkat edilmesi gereken kurallar, tez konusunun sahip olması gereken özellikler buradadır. Tez yazımı sürecinin ikinci adımı tezinizde kullanacağınız, yararlanacağınız, alıntılarınızın kaynağı, atıf yapacağınız eserler, kaynaklardır. Bu konuda bilgilere Kaynak Kullanımı başlığı altında ulaşabilirsiniz.

Kaynak Kullanımı Şeması

Kaynak Kullanımı Şeması

Kaynak kullanımı, tek aşamalı bir süreç değildir. Kaynak kullanımının dört alt başlığı vardır. Bunlar sırasıyla Tez kaynağı bulma, Kaynak yönetimi, Alıntı / Atıf yapma ve Güncel kaynaklar kullanmadır. Çünkü tezi yazarken ilk olarak, tezimizde bize referans olacak kaynakları, eserleri buluruz. Onları klasörler altında biriktirirken bir yandan onları okur, farklı klasörlere, altbaşlıklara ayırıp organize ederiz. Sonra bu kaynakları tezimizde kullanmaya gelir sıra. Bu da gönderme ile, alıntılar, atıf yapma ile olur. Güncel kaynaklar kullanma ise sadece bir kuraldır. Jüriler genelde bu kurala çok dikkat ederler. Kullandığımız eserlerin en güncel baskılar olması gereklidir. Buna en başta da dikkat edebiliriz, sonradan eserleimizi güncelleme yoluna da gidebiliriz.

Başka bir başlıkta tez yazım kılavuzu örneklerine ulaşabilirsiniz. Tez yazım kılavuzları enstitülerin çıkardığı yönergelerdir. Tezlerin bunlara uygun olarak yazılması ve formatlanması gereklidir. Bu sayfada farklı tez yazım kılavuzlarına ulaşım imkanı sağlayarak kolaylık sağlamayı amaçlamaktayız.

Tez Yazımı ile İlgili Bazen Genel Kurallardan Daha Çok İşe Yarayan Bilgiler Var

Bu bilgiler sayfalarla değil postlarla işlenmiştir sayfamıza. Çünkü bir çoğu geçici olabilmektedir ve daha çok alt başlık hükmü taşımaktadırlar. Bunlara da sol taraftaki kategoriler menüsünden ya da anasayfadan doğrudan ulaşabilirsiniz.

Bu bilgiler nelerdir peki?

Bu bilgiler mesela yök tez tarama sayfasının güncelleniyor olduğu ile ilgili bir haberdir. Tübitak Ulakbim veritabanlarının online erişime açık olduğunu hatırlatmak amaçlı tez kaynağı bulma konusunun alt başlığı niteliğinde başka bir haberdir. Tez yazımının artık bir sektör haline eldiği ile ilgili, para ile tez yazdırma konusunda bir yazıdır.

Bunlarla birlikte ayrıca yüksek lisans tezi, doktora tezi, bitirme tezi gibi kategoriler altında bu alanlarla ilgili olan özel konulardan bahsedilmektedir.

tezyazimi.info aklınıza takılan tez yazımı ile ilgili her konuda size yardımcı olabilmeyi amaçlamaktadır. Burada bulamadığınız her türlü bilgi için iletişim sayfasından soru sorabileceğiniz gibi, makaleler ile ilgili yorumlaınızı da ilgili yazıların altına yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın